Dzięki rozwijającej się współcześnie technologii jesteśmy w stanie coraz precyzyjniej określać stan zdrowia pacjenta i wybierać odpowiednią ścieżkę leczenia, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb. Już na poziomie profesjonalnie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, połączonego z badaniami diagnostycznymi, możemy dokonać właściwej oceny stanu zdrowia pacjenta, przygotowując go jednocześnie do dalszego, kompleksowego leczenia. Szybka i skuteczna diagnoza są ważne również w przypadku leczenie stomatologicznego. Dzięki temu możemy sprawnie przeciwdziałać wszelkim zdrowotnym komplikacjom, przechodząc do prawidłowego leczenia. Obecnie szczególnie popularnymi metodami diagnostycznymi są w zakresie stomatologii tomografia komputerowa wiązki stożkowej, w skrócie znana jako CBCT, oraz radiowizjografia cyfrowa, czyli RTG.
Spis treści
- Tomografia komputerowa wiązki stożkowej
- Kiedy wykonuje się badanie CBCT?
- Radiowizjografia cyfrowa, czyli RTG
Tomografia komputerowa wiązki stożkowej
Tak jak zostało to już wspomniane wcześniej, sukces leczenia stomatologicznego jest w dużym stopniu zależny przede wszystkim od szybkiej, skutecznej i trafnej diagnozy. Dzięki temu prowadzący nas specjalista może przejść do leczenia, niwelując pojawiający się problem i przywracając nas do optymalnego stanu zdrowia. Dlatego coraz częściej sięga się w gabinetach stomatologicznych po technologię tomografii komputerowej wiązką stożkową, która jest niezwykle skuteczną metodą diagnostyczną.
Tomografia komputerowa wiązki stożkowej, znana również jako badanie CBCT lub tomografia 3D, to nowoczesne, bezbolesne, bezpieczne dla pacjenta badanie, które pozwala w niezwykle precyzyjny sposób dokonać prawidłowej diagnostyki obrazowej stanu zdrowia pacjenta. Obecnie technologia CBCT znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w praktykach stomatologicznych, ale również takich jak endodoncja, ortodoncja, chirurgia stomatologiczna i twarzowo-szczękowa, a także implantologia.
W przypadku klasycznej tomografii komputerowej, podczas badania wzdłuż osi pacjenta obraca się lampa rentgenowska, która emituje promienie kolejno pochłanianie przed detektory. W ten sposób uzyskuje się dane, następnie przetwarzane w obraz pozwalający na stworzenie trójwymiarowego obrazu tkanek miękkich i kości pacjenta.
W przypadku tomografii 3D stosowanej w praktyce stomatologicznej do zbadania stanu zdrowia pacjenta wykorzystuje się stożkową wiązkę promieniowania rentgenowskiego. Dlatego badanie CBCT jest stosunkowo krótkie, a obraz jaki zostaje w czasie badania uzyskany pozwala na precyzyjną diagnozę. Tomografia 3D pozwala bowiem lekarzowi zauważyć wszelkie najdrobniejsze nieprawidłowości w strukturach anatomicznych pacjenta – co pozwala na podjęcie skutecznej metody leczenia. Ze względu na niezwykle niskie dawki promieniowania badanie CBCT może być wykonywane również w przypadku małych dzieci.
Kiedy wykonuje się badanie CBCT?
Badanie CBCT jest wykorzystywane w przypadku pacjentów, którzy zamierzają poddać się dalszemu leczeniu stomatologiczno-ortodontyczne, takiemu jak na przykład leczenie endodontyczne, implantologiczne, periodontologiczne czy leczenie schorzeń zatok przynosowych.
Bardzo często technologia tomografii 3D jest również wykorzystywana w diagnostyce chorób jamy ustnej oraz wszelkich chorób związanych ze stawem skroniowo-żuchwowym. Badanie CBCT jest również w stanie pomóc nam w ocenie jakości leczenia kanałowego czy sprawdzenia ogólnego stanu całego układu stomatologicznemu. Dzięki temu specjalista wykonujący badanie jest w stanie szybko i precyzyjnie określić i kontrolować stan zdrowia pacjenta oraz zdecydować o ewentualnym, dalszym leczeniu.
Radiowizjografia cyfrowa, czyli RTG
Diagnostyka RTG dostępna m.in. w przychodni Ortodentika w Łukowie jest najczęściej wykorzystywana w czasie pierwszych wizyt i konsultacji odbywanych z pacjentem. Pozwala na szybką, całkowicie bezpieczną i bezbolesną diagnostykę, pomagając w ocenie stanu zdrowia pacjenta i podjęciu decyzji związanej z dalszym leczeniem. Badanie radiowizjografii cyfrowej pozwala na prześwietleniu określonej partii organizmu pacjenta promieniami rentgenowskimi. W przypadku leczenia stomatologicznego prześwietleniu poddaje się okolice żuchwy i szczęki.
Zastosowanie aparatu cyfrowego pozwala na wyświetlanie wyniku badania na ekranie komputera w czasie rzeczywistym. Dzięki tej technologii możemy również zmniejszyć ekspozycję na promieniowanie jonizujące, znacząco obniżając tym samym dawkę promieniowania wchłanianą przez organizm pacjenta.
Rozwój technologii pozwala nam w tym momencie na wykonywanie trzech rodzajów badania RTG. Pierwszym z nich jest RTG panoramiczne, które pozwala ocenić stan wszystkich zębów i przyzębia. Następne to RTG cefalometryczne, wykorzystywane głównie w leczeniu ortodontycznym oraz RTG punktowe, z którego korzysta się w leczeniu zachowawczym i endodontycznym. Sprzęt do tomografii i RTG zębów, który umożliwia szybką i precyzyjną diagnostykę przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa pacjenta.