Zabiegi HIFU stają się coraz bardziej popularne, a to za sprawą innowacyjnej technologii skoncentrowanych ultradźwięków (ang. high intensity focused ultrasound). Polegają na zastosowaniu fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które wnikają w tkanki na duże głębokości. Zabiegi HIFU są znacznie mocniejsze od tradycyjnych terapii z wykorzystaniem ultradźwięków, a jednocześnie nadal wyróżniają się małą inwazyjnością. Jakie możliwości w medycynie estetycznej daje metoda HIFU? Przeczytaj.
Odmładzanie, czyli zabieg HIFU na twarz
Technologia HIFU polega na zastosowaniu zogniskowanych ultradźwięków do poprawy kondycji skóry oraz tkanki podskórnej. Zabiegi HIFU okazały się niezwykle skuteczne między innymi do przeprowadzania liftingu twarzy bez skalpela. Zabieg HIFU, szczególnie Ultraformer® III, stosowany w bydgoskiej i częstochowskiej Bieńkowscy Clinic, umożliwia gruntowną naprawę i przebudowę skóry twarzy, likwidując zmarszczki oraz inne oznaki starzenia.
Zogniskowane ultradźwięki mają to do siebie, że oddziałują na bardzo dużej głębokości, docierając precyzyjnie do źródła problemu. Ultradźwięki punktowo i dokładnie podgrzewają skórę, tkankę tłuszczową oraz elementy powięziowe. Pod wpływem temperatury dochodzi do koagulacji białka w skórze, a następnie do intensywnej resyntezy kolagenu. Dzięki temu zabiegi HIFU na twarz:
- poprawiają jędrność skóry,
- spłycają zmarszczki,
- podnoszą opadające tkanki,
- likwidują takie niedoskonałości, jak podwójny podbródek.
Warto wiedzieć, że zapoczątkowane podczas zabiegów HIFU procesy regeneracyjne trwają od 60 do 120 dni i dopiero po tym czasie widoczne są ostateczne efekty terapii.
Modelowanie sylwetki, czyli zabieg HIFU na brzuch, uda, pośladki
Skoncentrowane ultradźwięki mają także zdolność redukcji miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu zabiegi HIFU z powodzeniem wykorzystywane są do modelowania sylwetki. Umożliwiają ujędrnienie i wyszczuplenie dowolnej części ciała podatnej na tzw. miejscową otyłość (nagromadzenie tkanki tłuszczowej w jednym miejscu) – brzuch, uda, pośladki czy ramiona. Do modelowania dużych partii ciała polecane są zwłaszcza zabiegi HIFU urządzeniem SCIZER®.
Zabieg HIFU na brzuch i inne problematyczne partie ciała to dobra alternatywa dla liposukcji. Redukuje tkankę tłuszczową, ale nie przerywa ciągłości skóry. Ponadto ciało po zastosowaniu zogniskowanych ultradźwięków jest gładkie i pozbawione nierówności, dzięki regularnej dystrybucji impulsów „linia przy linii”.
Technologia HIFU w walce z cellulitem
Zabiegi HIFU wykonuje się również w celu redukcji cellulitu. Sprawdzają się nawet przy zaawansowanych postaciach „pomarańczowej skórki”. Jak to możliwe? Wszystko dzięki temu, że zogniskowane ultradźwięki docierają na duże głębokości, gdzie znajduje się główna przyczyna cellulitu, czyli tkanka tłuszczowa. Energia emitowana przez urządzenie HIFU rozbija komórki tłuszczowe i upłynnia je, aby następnie zostały usunięte przez układ limfatyczny. Dodatkowo zabiegi te wzmacniają włókna kolagenowe w skórze, dzięki czemu staje się ona mocniejsza i bardziej napięta, a cellulit dużo mniej widoczny. Co istotne, terapia antycellulitowa, ale także wszystkie inne zabiegi HIFU, nie muszą być wykonywane w seriach. W większości przypadków wystarczy jeden zabieg, aby osiągnąć pożądane efekty.
Czy zabiegi HIFU są bezpieczne?
Urządzenia wykorzystujące technologię HIFU działają na naprawdę dużych głębokościach (od 1,5 do nawet 13 mm), dlatego są takie skuteczne. Z drugiej strony, właśnie z tego powodu, niektóre osoby mają wątpliwości co do bezpieczeństwa zogniskowanych ultradźwięków. Jak zapewniają specjaliści z Bieńkowscy Clinic, zabiegi HIFU wykonane przez doświadczonego lekarza są całkowicie bezpieczne, ponieważ specjalista idealnie dopasowuje parametry zabiegu do potrzeb danego pacjenta i właściwości leczonego obszaru.