Szczególnie zimą suche, popękane dłonie są częstym problemem, który dotyka nie tylko osoby posiadające wrażliwą skórę. Poznaj przyczyny i sposoby na popękane dłonie, dzięki którym każdy będzie mógł cieszyć się piękną i gładką skórą na rękach.
Zimne miesiące to ciężki czas dla skóry dłoni. Wysuszona zaczyna piec, swędzieć, łuszczyć się, a w skrajnych przypadkach pękać do krwi. Z tą przypadłością borykają się nie tylko kobiety, które z natury mają cieńszą i bardziej delikatną skórę niż mężczyźni. Dlatego warto poświęcać odrobinę uwagi dłoniom każdego dnia, aby były piękne i zadbane.
Dlaczego dłonie pękają?
Przyczyną pękania skóry dłoni jest silne wysuszenie. Odwodniona tkanka traci elastyczność i nie jest w stanie rozciągać się tak jak mięśnie pod nią. Napięcie powoduje uczucie ściągnięcia, a następnie przerwanie ciągłości naskórka. Przesuszenie może być spowodowane przez różne czynniki. Najpopularniejszym jest klimat. Nagłe skoki temperatury i suche powietrze nie służą naszej skórze, która szczególnie źle reaguje na mróz. Chemiczne uszkodzenia powodują różnego rodzaju detergenty. Nie tylko te przeznaczone do czyszczenia powierzchni, ale też zwykłe mydło, które ma właściwości odtłuszczające. Suchość może być także objawem alergii na składniki substancji myjących lub kosmetyków. Ostatnią przyczyną jest genetyczna tendencja do powstawania suchej skóry na dłoniach. Wiele osób dziedziczy małą aktywność gruczołów łojowych na tym obszarze po rodzicach.
Sposoby na popękane dłonie
Najskuteczniejszym sposobem na popękane dłonie jest wyeliminowanie czynników wysuszających ich powierzchnię. To konieczność jeżeli źródłem problemu jest alergia. Większość środków czystości ma działanie wysuszające, dlatego tak ważne jest to, by sprzątać w rękawiczkach ochronnych. Dzięki czemu skóra nie będzie miała kontaktu z chemikaliami. Osoby uczulone na lateks mogą wybrać rękawiczki winylowe, takie jak te sprzedawane w sklepie internetowym solomedica.pl. Warto wybierać wersje bez talku, który może powodować rozdwajanie się paznokci. Nawet najlepszy krem do rąk nic nie da jeśli nasze dłonie będą miały kontakt z chlorem zawartym w chemii gospodarczej.
Podstawa pielęgnacji dłoni jest dobry krem. W zimie warto wybierać tłuste formuły, które tworzą na powierzchni skóry warstwę zapobiegającą oddawaniu nawilżenia. W stosowaniu tego rodzaju kosmetyków konieczna jest regularność. Najlepiej pokrywać spierzchnięte dłonie warstwą kremu po każdym kontakcie z wodą lub przed wyjściem na zewnątrz. Bardzo ważna jest także ochrona przed zimnem. W tej roli doskonale sprawdzą się ocieplane rękawiczki. Na naprawde silne mrozy warto wybierać te z jednym palcem.
Aby pielęgnacja przyniosła pożądane skutki warto raz w tygodniu wykonać delikatny peeling. Dzięki niemu usuniemy suche skórki i martwy naskórek. Składniki odżywcze z kremów będą lepiej się wchłaniać i regenerować przesuszoną tkankę.
Kiedy wybrać się do dermatologa?
Jeżeli mimo stosowania metod opisanych powyżej skóra dłoni nadal jest sucha, popękana i podrażniona to warto udać się do specjalisty. Intensywnie swędzące suche miejsca pomiędzy palcami, a w późniejszym etapie przezroczyste pęcherze z ropną wydzieliną mogą być objawem egzemy. To choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Jej najczęstszą przyczyną jest alergia na detergenty.
Zima to ciężki czas dla naszych dłoni, dlatego warto poświęcić odrobinę uwagi, aby pękająca skóra nie utrudniała nam codziennych czynności. Rękawiczki i dobry zimowy krem do rąk powinny być obowiązkowym wyposażeniem każdej torebki.