Ciasteczko, batonik, czekoladka – chwila przyjemności, relaksu, rozładowanie napięcia, skok endorfin. Kiedy tak łatwo sięgamy po ulubione smakołyki, nie zdajemy sobie sprawy, jak trudno jest zerwać z uzależnieniem od słodyczy. A od “jeszcze jednej kostki” do nałogu jedzenie słodyczy jest naprawdę krótka droga. Zobacz, jakie są objawy słodkiego uzależnienia i jak wygląda jego leczenie!
Dlaczego tak łatwo jest wpaść w uzależnienie od słodyczy?
Do słodkiego smaku człowiek jest przywiązany od kolebki. Mleko matki to bowiem sama słodycz. Dlatego też nota bene dietetycy jak mantrę powtarzają rodzicom, aby w diecie dziecka częściej występowały warzywa niż słodkie owoce. Ale to, co słodkie, uwielbiamy nie tylko poprzez ciepłe wspomnienie okresu niemowlęcego. Chętnie sięgamy po słodycze także z tego powodu, iż wyraźnie poprawiają nastrój, wprowadzają w błogi spokój, dają poczucie szczęścia. Jednak to nie magia rozpuszczającej się w ustach kostki czekolady, ale szereg zmian zachodzących w organizmie pod wpływem dodatkowej dawki cukru sprawia, że odczuwamy wewnętrzny spokój i przyjemną senność. Bo stan takiej radości to nic innego jak efekt tak zwanej “huśtawki glikemicznej” (podniesienia się i nagłego spadku poziomu cukru w organizmie) oraz wzrostu “hormonu szczęścia” (przekaźnik nerwowy zwany serotoniną).
Część naukowców badająca uzależnienia od słodyczy potwierdza, że najbardziej narażeni na ten nałóg są osoby, u których stwierdza się fizjologicznie niski poziom serotoniny w mózgu. Ponadto, co zresztą już wielokrotnie udowodniono, sięgając po łakocie aktywujemy w mózgu układ nagrody. Oznacza to, że po zjedzeniu batonika nasz mózg czuje się nagrodzony, czyli traktuje tę przekąskę jako przyjemność i dąży do tego, aby ją powtórzyć.
Dodatkowo na nałóg jedzenia słodyczy w dużej mierze wpływa fakt, iż odbieranie słodkiego smaku przekłada się na wzrost endorfin (innych “hormonów szczęścia”), które jak sama nazwa wskazuje to “endogenne morfiny”, od których bardzo łatwo jest się uzależnić. Dlatego też niepohamowane sięganie po ciasteczka według psychologów jest niemal tym samym, co uzależnienie od heroiny (czy innych substancji narkotycznych).
Jak się są objawy uzależnienia od słodyczy?
- Niepohamowana chęć sięgnięcia po to, co słodkie.
- Potrzeba zjedzenia słodyczy staje się potrzebą nadrzędną, ważniejszą ponad wszystko.
- Trudność w zakończeniu spożywania słodkiego jedzenia bądź picia.
- Nieudane próby ograniczania słodyczy.
- Pojawienie się objawów odstawiennych – na przykład pojawienie się fizjologicznych dolegliwości.
- Sukcesywne zwiększanie ilości spożywanych słodyczy.
- Brak jakiejkolwiek kontroli nad swoim zachowaniem.
- Tkwienie w nałogu jedzenia słodyczy mimo widocznych komplikacji zdrowotnych.
Na czym polega leczenie uzależnienia od słodyczy?
Zdiagnozowanie uzależnienia od słodyczy wcale nie jest proste. Przed stwierdzeniem, że dana osoba popadła w taki nałóg, powinny zostać wykluczone inne schorzenia lub zaburzenia również objawiające się większym zapotrzebowaniem organizmu na cukier. W tym celu kieruje się pacjenta na szereg badań – między innymi hormonalnych oraz określających poziom cukru i magnezu we krwi – które pomogą w określeniu choroby.
Jeżeli okaże się, że faktycznie pojawiło się uzależnienie, wówczas rozpoczyna się indywidualną terapię.
Na ogół ma ona charakter kilkustopniowy:
- Uświadomienie sobie, że jest się w nałogu.
- Określenie roli, jaką słodycze dotychczas odgrywały w naszym życiu.
- Zdanie sobie sprawy z groźnych konsekwencji uzależnienia od słodyczy, nie tylko zdrowotnych, ale także psychosocjalnych.
- Uwolnienie się od destrukcyjnych zachowań, podparte wypracowaniem dobrego schematu postępowania bądź zastąpienie słodkich rytuałów, rytuałami całkowicie nieszkodliwymi.
Uzależnienie od słodyczy to jedno z uzależnień behawioralnych. Wymaga od osoby będącej w nałogu samozaparcia, cierpliwości i siły psychicznej. Nieocenione jest tu także wsparcie bliskich. Chociaż nałóg jedzenia łakoci pozornie wydaje się czymś niegroźnym, w rzeczywistości wywołuje bardzo poważne skutki. Niestety osób pozostających w słodkim uzależnieniu jest coraz więcej, bowiem cukier stał się stałym składnikiem większości przetworzonych produktów spożywczych. Niestety także, coraz trudniej jest od słodkiego nałogu uciec…