Jad kiełbasiany, botox, botulina – wiele nazw, ale jedna – i to bardzo skuteczna broń w walce z niedoskonałościami urody, np. ze zmarszczkami (lwia zmarszczka, zmarszczki palacza), czy też z problemem nadpotliwości lub bruksizmu (chorobliwego nocnego zgrzytania zębami). Dzięki ostrzyknięciu okolic mięśni żwaczowych ich ruchliwość znacznie się zmniejsza, przez co podczas nocnego odpoczynku zostaje zahamowany nadmierny skurcz szczęki sprzyjający tarciu zębami. Stosowany w minimalnych dawkach botox ogranicza nadmierne działanie gruczołów skórnych, przez co pory zamykają się i nie wydalają sebum na zewnątrz naskórka, a to z kolei zmniejsza nieestetyczne błyszczenie się cery. Zalety terapii botulinowej są nieprzecenione. Sprawdź w klinice Novoderm.!
Botoks – działanie preparatu
Terapia z użyciem tego preparatu stanowi jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod ostrzykiwania mięśni twarzy w klinikach medycyny estetycznej. Mechanizm kuracji opiera się na hamowaniu przewodnictwa impulsu nerwowego do komórki mięśniowej, dzięki czemu nie powstaje zjawisko kurczenia się mięśni, a w efekcie nie tworzą się np. zmarszczki mimiczne. Zastosowanie botoxu zapobiega także pogłębianiu już istniejących niedoskonałości (bruzdy, zmarszczki). Dzięki odpowiedniemu rozluźnieniu mięśnia znajdująca nad nim skóra przestaje się marszczyć, staje się sprężysta i sucha, ale nie przesuszona. Zabieg jest wykonywany w klinice przez specjalistę, który przy pomocy cienkiej igły wstrzykuje maleńkie – nieszkodliwe dawki preparatu we właściwe obszary ciała. Terapia zaliczana do tzw. “zabiegów lunchowych” wraz z konsultacją trwa nie dłużej niż 30 minut, a pacjent może natychmiast po niej wrócić do codziennej aktywności.
Botoks – zastosowanie
Terapia jest skierowana głównie dla osób, które chcą pokonać nieestetyczne zmarszczki mimiczne. Są one konsekwencją intensywnej mimiki twarzy i występują nawet u młodych osób. “Kurze łapki” wokół oczu, zmarszczki między brwiami, bruzdy poprzeczne czoła, zmarszczki wokół ust, przy powiekach i na brodzie – oto główne problemy, na które sposobem jest botox. Trzeba jednak wiedzieć, że zabieg należy co jakiś czas powtarzać, ponieważ działanie botuliny utrzymuje się od 4 do 7 miesięcy. Botulinę stosuje się w leczeniu skurczów mięśni gałki ocznej, przy problemach z koordynacją ruchów gałki ocznej, a także w walce z bruksizmem, z hiperhydrozą i migrenowym bólem głowy. Warto podkreślić, że zaraz po zabiegu pacjent może udać się do domu, gdyż samo ostrzykiwanie nie jest szczególnie bolesne i nie wymaga hospitalizacji. Jedyne, co czuje pacjent to lekkie uczucie nakłuwania skóry. W przypadku osób o niskim progu odporności na ból możliwe jest jednak zastosowanie znieczulenia miejscowego.
Botoks – przeciwwskazania
Zabiegi z wykorzystaniem botoksu są bardzo skuteczne, a w wielu przypadkach znacznie podnoszą komfort życia. Należy jednak pamiętać, że istnieje szereg przeciwwskazań, które uniemożliwiają korzystanie z zabiegów bazujących na toksynie botulinowej. Należą do nich:
- ciąża i laktacja
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- terapia antybiotykami
- grypa, przeziębienie, osłabienie organizmu,
- niewydolność serca,
- niewydolność nerek,
- stan po zawale mięśnia sercowego,
- choroby skóry nad miejscem, w którym toksyna botulinowa ma być zastosowana,
- uszkodzenia naskórka.
Wstrzyknięcie botoksu nie jest możliwe, jeśli pacjent przyjmuje określone leki, np. aminoglikozydy (streptomycyna, amikacyna, itp.), aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), linkomycyna, czy tetracyklina. Nie wyklucza się jednak terapii botoksem w przypadku zakończenia leczenia i odstawienia leków. Chcesz wiedzieć więcej, zgłoś się do kliniki Novoderm!